Bolivijske vlasti namjeravaju da poznatom napitku „koka-koli” vrate prvobitni recept dodavanjem ekstrakta dvije biljke, koke i kole, a prema originalnoj proceduri proizvodnje koju je još 1886. godne smislio američki oficir Džon ...
... Pemberton, objavljeno je u La Pazu. Takvu kolu će moći da kupi svaki turista, što će toj zemlji, kako očekuju njeni zvaničnici, pomoći da poveća plasman kokaina koji se u Boliviji proizvodi legalno, javlja Tanjug.
U vladi smatraju da to predstavlja normalnu mjeru „podrške agrarnom sektoru”, objavljeno je u lokalnim glasilima, a prenosi ruski sajt izvestia.ru.
Ideju „vraćanja izvorima” iznijeli su seljaci bolivijske oblasti Kokačamba, a predsjednik te zemlje Evo Morales joj je dao „toplu podršku”.
Recept Pembertona obuhvata, inače, mješavinu ekstrakta od tri dijela listova koke i jednog dijela oraha kole.
Dugim riječima, u „ispravnoj” bolivijskoj „koka-koli” kokaina treba da bude jedva nešto manje nego kofeina.
Pemberton je smatrao da je kokain neškodljiva zamjena za alkohol i preporučivao ga kao pomoć za zavisnike od morfijuma, a kokainskom kolom je liječio impotenciju.
Prvobitna „koka-kola” je, uostalom, bila patentirana ništa manje nego kao lijek „protiv svih nervnih poremećaja”.
U Boliviji se sada pod legalnim zasadima koke nalazi 12.000 hektara zemljišta, a uskoro bi se pod plantažama te biljke moglo naći, kako procijenjuju lokalni poznavaoci situacije, oko 20.000 hektara.
Vlada Bolivije vodi, međutim, borbu protiv nelegalne proizvodnje kokaina, a od početka ove godine je već uništeno najmanje 29 ilegalnih pokretnih laboratorija za proizvodnju te opojne droge.
Svaka od tih ilegalnih laboratorija je bila u stanju da proizvede po 145 kilograma tog izuzetno jakog narkotika dnevno, navodi bolivijska štampa.
Biznis.ba