Premijer Haitija Žan Maks Belriv izjavio je za CNN da strahuje da je razorni zemljotres mogao ostaviti više od stotinu hiljada žrtava. Ipak, izrazio je nadu da su se mnogi spasili, pobjegavši na vrijeme iz zgrada, jer su nakon potresa ulice bile pune ljudi.
Na pitanje u kojoj je mjeri obišao grad da bi mogao doći do te procjene, on je kazao da je odmah nakon potresa obilazio razne djelove Port o Prensa kao i ministri iz njegove vlade, pa su se uvjerili u ogromna razaranja.
U najsnažnijem zemljotresu na Karibima u posljednjih 200 godina, koji je kasno sinoć pogodio Haiti, odnosno njegov tromilionski glavni grad Port-o-Prens razrušene su zgrade, a stanovnici zatrpani u ruševinama. U zemlji vlada potpuni haos.
Poginuo je i nadbiskup Port-o-Prensa, monsinjor Serž Mio, a strahuje se da je poginuo i šef Misije Ujedinjenih nacija u toj zemlji, kao i više članova misije.
Pripadnici ekipe Ljekara bez granica (MSF) su povrijeđeni, a oštećene su i zgrade u kojima rade. Organizacija će poslati pojačanja jer je broj žrtava sve veći, saopštio je MSF.
Predsjednik Haitija Rene Preval pozvao je međunarodnu zajednicu da pomogne.
"Parlament se srušio. Sjedište fiskalne administracije se srušilo. Škole su se srušile, kao i neke bolnice. Stotine škola su pune leševa", dodao je Preval.
Zemljotres snage sedam stepeni Rihtera pogodio je Haiti u utorak oko 23 sata po srednjeevropskom vremenu. Epicentar potresa, bio je oko 10 kilometara udaljen od mjesta Karfur u blizini prijestonice Port-o-Prens, na dubini od 30 kilometara, saopštio je Američki geološki institut. Poslije glavnog udara bilo je još 13 snažnih podrhtavanja tla.
Humanitarna pomoć je potrebna za najmanje tri miliona ljudi, smatraju predstavnici humanitarnih organizacija.
"Cio grad je u mraku, a na hiljade ljudi sjedi na ulicama, jer nemaju kuda da odu", izjavio je Rahmani Domersant, zvaničnik američke humanitarne organizacije "Brašno za siromašne".
Generalni sekretar Ban Ki Mun izjavio je da je nestao šef misije UN na Haitiju, Hedi Anabi, ali nije mogao da potvrdi izvještaje da je Anabi umro. Kako je naveo, u zgradi je bilo od 100 do150 ljudi.
Na Haitiju se nalazi ukupno 9.000 pripadnika misije UN, mahom Brazilaca, koji su i prvu krenuli u potragu za preživjelim.
"Za sada nemamo informacija da je bilo ko spasen", rekao je Leroa, koji je tokom ratova na prostoru bivše Jugoslavije obavljao visoke funkcije u BiH, Makedoniji i na Kosovu.
U zemlji je došlo do prekida svih vrsta komunikacija i snabdjevanja električnom energijom, pa još uvijek nema zvaničnih preciznijih izvještaja o ljudskim žrtvama i razmjerama razaranja.
Nekoliko sati poslije udara počela je velika spasilačka operacija, ali su se haićanski zvaničnici odmah suočili sa ozbiljnim problemima, jer jednostavno nemaju odgovarajuću opremu.
Francuska je već uputila dva aviona sa spasiocima i humanitarnom pomoći na Haiti.
Pomoć, spasilačke ekipe i ljekare uputili su i Sjedinjene Države i Meksiko. Američki predsjednik Barak Obama rekao je da su SAD spremne da pomognu narodu Haitija. Brojne druge zemlje takođe su ponudile pomoć uključujući Venecuelu i Kanadu.
Ujedinjene nacije pripremaju veliku operaciju međunarodne pomoći.
Svjetski program za hranu najavio je da hitno šalje dva aviona sa namirnicama.
Međunarodna federacija Crvenog krsta saopštila je da će danas u toku dana biti upućeni prvi pozivi zemljama za finansijsku pomoć Haitiju. Organizacija Ljekari bez granica, čiji su pripadnici povrijeđeni u Port-o-Prensu, poslaće pojačanja da bi se brinuli o nastradalima.
Evropska unija EU aktivirala je svoj sistem upravljanja krizama, a Evropska komisija javila je da je oslobodila tri miliona eura za hitnu pomoć Haitiju.
Holandija i Njemačka odlučile da deblokiraju po dva miliona eura humanitarne pomoći.
Međunaronda banka za razvoj deblokirala je hitnu pomoć od 200.000 dolara.
Papa Benedikt XVI naložio je da se odmah aktivira svjetska humanitarna mreža Rimo-katoličke crkve kako bi se pomoglo žrtvama katastrofalnog zemljotresa i apelovao na međunarodnu zajednicu i pojedince da budu brzi i velikodušni u pružanju pomoći.
Ambasador Haitija pri Ujedinjenim nacijama Rejmond Džozef rekao je danas da "nema načina da se procijeni" broj nastradalih u katastrofalnom zemljotresu koji je pogodio ovu ostrvsku državu.
U intervjuu za američku televiziju ABC, Rejmond je rekao: "Siguran sam da ćemo se suočiti sa katastrofom ogromnih razmjera".
Na pitanje šta je sada najpotrebnije stanovnicima te zemlje, Džozef je rekao da bi bilo neophodno da se što hitnije postavi brod bolnica uz obalu Haitija.
Aerodrom u Port-o-Prensu je otvoren ali put koji ga povezuje s gradom je neprohodan, i spasilačke ekipe još pokušavaju da nađu kako da dostave pomoć. Razmišlja se da se pomoć usmjeri preko Dominikanske Republike koja sa Haitijem dijeli ostrvo Hispaniola.
Zemljotres se osjetio i u Dominikanskoj republici, Kubi i Bahamima. Najsnažniji, prethodni, zemljotres na Haitiju zabilježen 1984. godine imao je snagu 6,7 stepeni Rihterove skale.
U sklopu misije UN-a na Haitiju se nalaze i dva hrvatska državljana koji rade kao policajci, jedan civil i jedna četvoročlana porodica. Oni su svi dobro, prenosi HTV informaciju iz hrvatskog MIPA-a.
Hrvatski Crveni krst već je pokrenuo akciju prikupljanja novčane pomoći za stanovnike Haitija.
Svih pet pripadnika MUP Srbije koji djeluju u okviru misije UN su dobro, prenose srpski mediji.