Nacrt prve strategije za razvoj golfa biće urađen za šest mjeseci. I regionalni Master planovi turizma za Boku Kotorsku i Ulcinj Velika plaža predviđaju golf sadržaje baš kao što i projekat "Porto of Montenegro" planira uređenje terena za golf u neposrednoj blizini aerodroma u Tivtu.
U Crnoj Gori je planirana izgradnja 10 golf terena. Oni su reda veličine preko sto hektara sa pratećom infrastrukturom. Golf privlači goste i jača međunarodni ugled.
Prostorni plan područja posebne namjene za morsko dobro definiše lokacije za golf terene u zahvatu plana Ulcinj Velika plaža, moguća lokacija za golf terene kontakt zona sa neposrednim okruženjem, Sutorina Herceg Novi, Buljarica opština Budva, Kavač ispod Tunela kod Raskrsnice opština Kotor, Gradiošnica preko puta Aerodroma Tivat. Takođe su prepoznate i lokacije u Budvi Spas, Crmnica opština Bar, Visoko polje opština Danilovgrad, a predmet plana za Bjelasicu i Komove prepoznaje prostore u okviru opštine Berane, istakao je ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović, na današnjoj prezentaciji "Golf – efekti na životnu sredinu i turizam u Crnoj Gori" koja je održana u Hotelu "Premijer Apart" u Podgorici.
Regionalni Master planovi turizma za Boku Kotorsku i Ulcinj Velika plaža predviđaju golf sadržaje baš kao što i projekat “Porto of Montenegro” planira uređenje terena za golf u neposrednoj blizini aerodroma u Tivtu
Gvozdenović je istakao da se projektima koji su vezani za gof i potrebama golfa bavio i Master plan turizma do 2020. godine koji je definisao da objekti za nautički turizam, zdravstveni, velnes turizam, zimske sportove, i golf privlači goste i jača međunarodni ugled. Golf nudi upotrebu prostora na jedan način. Ali golf takođe nudi korišćenje jednog prostora i korišćenje ambijenta koji imamo u Crnoj Gori. I to zbilja moramo da iskoristimo. Do sada to nismo iskoristili na pravi način. I regionalni Master planovi turizma za Boku Kotorsku i Ulcinj Velika plaža predviđaju golf sadržaje baš kao što i
Projekat “Porto of Montenegro” planira uređenje terena za golf u neposrednoj blizini aerodroma u Tivtu
projekat “Porto of Montenegro” planira uređenje terena za golf u neposrednoj blizini aerodroma u Tivtu.
"Plan nam je da u roku od šest mjeseci napravimo prvi nacrt takve strategije i na taj je način jasno definišemo šta dalje. Smatramo da je ključna stvar da se radi i na toj golf infrastrukturi i da se organizuju razne edukacije koje treba da stvore uslove da i naše populacije i naši ljudi se bave i koriste sve prednosti koje nudi taj sport, a ne samo gosti iz inostranstva", zaključio je ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine, Branimir Gvozdenović.
Doktor Majkl Hurdžan, partner u američkoj Hurdzan/Fry Environmetal Golf Design kompaniji, koji je projektovao preko 250 golf terena pretežno u Americi, naglasio je da je golf ne samo veliki ekonomski pokretač, već, kada je adekvatno projektovan, izgrađen i vođen, može da bude i ogromno ekološko bogastvo, naročito na raznolikim crnogorskim pejzažima sa umjerenom klimom. Golf tereni predstavljaju održavane otvorene prostore koji proizvode kiseonik, smanjuju ugljenik, hvataju i filtriraju obilne padavine, eliminišu eroziju i uvećavaju biološki diverzitet ekosistema.
Na današnjoj prezentaciji je govorio i jedan od investitora iz Velike Britanije u Crnoj Gori Džejms Badžet, koji je posebno zainteresovan za investicije u golf terene.
Izvor: Pobjeda