Tokom maja bit će predstavljen, kako ga najavljuju, do sada najrevolucionarniji internet projekat, a riječ je o softveru koji bi mogao zasjeniti čak i veliki Google.
Naučnik i inovator Stephen Wolfram osmislio je online uslugu "Wolfram Alpha" koja će "razumjeti" pitanja korisnika, te ponuditi konkretne odgovore, ali na način na koji to do sada nije bilo moguće.
Korisnici će naime moći postaviti obično pitanje onako kako bi ga postavili inače, a takav će biti i odgovor - vrlo jasan i konkretan.
Ukoliko neko na primjer postavi pitanje kakvo je vrijeme bilo u Londonu na dan kada je ubijen John F. Kennedy, odgovor će dobiti vrlo brzo i to sa temperaturom i kratkim opisom.
To je velika razlika u odnosu na već postojeće pretraživače koje korisnike najčešće usmjeravaju na Wikipediju ili im otvore nekoliko hiljada stranica na kojima moraju tražiti odgovore.
Ali, osim konkretnog odgovora, Wolfram Alpha će automatski otvarati stranicu na kojoj se nalaze ostali raznovrsni podaci o temi pitanja, a njen pronalazač Stephen Wolfram očekuje da će na projektu stalno morati raditi do hiljadu ljudi kako bi se baze podataka stalno nadopunjavale i ažurirale.
Upravo zbog toga, ovaj pretraživač neće u početku biti prijetnja Googleu, iako ga mnogi opisuju kao "Sveti Gral interneta".
Naime, na projektu su do sada radili isključivo naučnici, tako da u bazi podataka trenutno ima najviše odgovora na pitanja iz nauke, ali do njenog skorašnjeg predstavljanja na internetu baze će imati nevjerovatnu količinu informacija iz njenog područja, poput tehnologije, geografije, gastronomije, putovanja, biznisa, pop kulture, muzike i ostalog.
"Wolfram Alpha razumije o čemu mu korisnici govore, ali još uvijek smo na početku. Kada ga uskoro budemo stavili u funkciju, ovaj će program imati devedeset posto podataka koje možete naći u knjižarama, a kao indeks popularnosti koristit ćemo Wikipedijin indeks najčešće traženih pojmova. Na neki način će to biti kao da se uključujete u nečiji mozak", napisao je Stephen Wolfram na svom blogu.