Prosečni fejsbukovac ima oko 20 godina, a zavisnici ispred ekrana provode i do 30 sati. Zaboravljaju da se kupaju, jedu, spavaju i to čine samo kada iscrpljenost postane nepodnošljiva
Napredak u komunikaciji ne tako davno bio je kada mladić devojci preko “Teleflore” naruči i pošalje buket ruža, međutim internet zavisnici sada to svakodnevno čine jednim klikom na mišu. Širom
Fejsbuk mreže pršte razmene poljubaca, bockanja i bukvalno nežnih pljeskanja po intimnijim delovima tela. Ako je suditi po popularnosti Fejsbuka, mašta njegovih članova može svašta, jer iako ne osećaju sve te razmene nežnosti i miris nacrtanih ruža, oni nastavljaju da šire krugove prijatelja, pa čak i stvarne ljubavi zamenjuju virtuelnim.
Specijalni pedagog Milan Radovanović, koji je sa timom stručnjaka u Beogradu osnovao prvo Defektološko savetovalište za lečenje internet zavisnika “Entera”, upozorava da će posledice “ćaskanja” na Fejsbuku i Majspejsu u Srbiji biti zabrinjavajuće za nekoliko godina. Šokiran je, kaže, podatkom da je letos broj ovakvih pacijenata izjednačen sa gejmerima, zavisnicima koji nekada bukvalno do besvesti igraju kompjuterske igrice.
“Donedavno su gejmeri činili 90 odsto kompjuterskih zavisnika koji nam pokucaju na vrata. Od ovog leta masovno su počeli da dolaze pacijenti zavisni od Fejsbuka, pa je sadašnji odnos pola-pola. Sve je manje onih koji isti problem imaju sa Majspejsom, dok nismo imali ni jednog pacijenta “navučenog” na najnoviji sajt Tegd“, objasnio je Radovanović.
Radovanović za popularizaciju ovih sajtova “krivi” sve savršeniji i brži internet, naglašavajući da to postaje jako opasno. U trećem, najtežem stadijumu zavisnosti pacijenti potpuno zanemaruju osnovne životne potrebe i, kako kaže, ozbiljno dovode u pitanje psihofizičko zdravlje. Prosečni fejsbukovac ima oko 20 godina, a zavisnici ispred ekrana provode i do 30 sati. Zaboravljaju da se okupaju, jedu, spavaju i to čine samo kada iscrpljenost postane nepodnošljiva, pa onda „u cugu” odspavaju po 10 časova i iz kreveta trče ponovo na internet.
Ova zavisnost u roku od nekoliko meseci dovodi, kaže Radovanović, do potpune promene fizičkog izgleda fejsbukovaca, pa mišićavi, lepi jaki mladići i devojke za kratko vreme postaju otromboljeni i poprilično gojazni.
“Prema kazivanju mojih pacijenata, prestaje da im bude bitno šta su obukli, da li su se očešljali i umili. Postaju zapušteni, a za sve to vreme na takozvane socijalne mreže tipa Fejsbuka postavljaju slike iz perioda kada su bili zadovoljni svojim izgledom. Mnogi od njih onda imaju problem kada ih osobe sa kojima se zbliže na internetu pozovu da izađu na piće i upoznaju se, jer se plaše kako će ovi onda reagovati na pogoršanje izgleda. Ova zavisnost je najsličnija kockanju, ali imao sam pacijente, fejsbukovce, koji su mnogo strašnije izgledali od narkomana i alkoholičara“, ističe Radovanović.
Trenutno leči devojku iz Beograda koju su zabrinuti roditelji doveli u “Enteru” jer zbog Fejsbuka 15 dana nije izašla iz kuće.
“Završila je srednju školu, zaposlila se, godinama se bavila fitnesom i izgledala veoma privlačno. Onda je zbog zavisnosti od ovog sajta dala otkaz na poslu, za dva, tri meseca se neverovatno ugojila, prestala da komunicira sa prijateljima iz stvarnog života. Kada je bezmalo prestala da ustaje od kompjuterskog stola i izlazi napolje, uspaničeni roditelji su je doveli na lečenje“, objašnjava Radovanović.
Kako priznaje, kada je posetio Fejsbuk i sam se “navukao” i dve nedelje zapostavio obaveze. Međutim, objašnjava, to se događa bezmalo svim početnicima na ovom sajtu, posle čega prestaje zanemarivanje svakodnevice. Za razliku od ovoga, zavisnici ostaju “prilepljeni” za Fejsbuk i kao i narkomani samo povećavaju “doze”, odnosno vreme provedeno u “sajberćaskanju”.