Najrobi -- Vlast i opozicija u Keniji dogovorile su se oko pisanja novog ustava zemlje. To je deo nastojanja da se okončaju nasilni sukobi izbili nakon predsedničkih izbora, izjavio je vladin pregovarač. Sukobi u kojima je poginulo više od 1.000 ljudi i koje je oštro osudila međunarodna zajednica, izbili su posle izbora 27. decembra, nakon što je opozicija na čelu s Railom Odingom optužila predsednika Mvaija Kibakija za krađu glasova.
"Dve strane su se dogovorile da napišu novi ustav", rekao je vladin pregovarač Mutula Kilonzo nakon dvodnevih tajnih sastanka koji su prekinuti do ponedeljka.
Kilonzo je rekao da se očekuje da se pisanje novog ustava završi do kraja godine.
On je naveo da su se dve strane dogovorile o "ozbiljnim ustavnim, zakonskim i institucionalnim reformama", premda nije naveo detalje dogovora koji, kako se ocenjuje, predstavlja preliminarni korak ka daljim pregovorima.
Vladin pregovarač je ovo rekao nekoliko časova nakon što je portparol bivšeg generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Kofija Anana, koji posreduje u pregovorima, najavio da su dve strane postigle dogovor, ali nije izneo detalje.
Sadašnji kenijski ustav sačinjen je 1963. godine u nastojanju da se postigne nezavisnost od Velike Britanije, a tokom godina više puta je menjan, tako da sada predsedniku daje velika ovlašćenja.
Navodi se da bi novi ustav mogao da omogući podelu vlasti, odnosno uvođenje premijerskog mesta, što je rešenje koje je traženo od Odinge i Kibakija.
Skorašnji pokušaji promene ustava, posebno referendum 2005. godine, propali su usled neslaganja oko ograničavanja ovlašćenja predsednika.