Tajna izdržljivosti Kineskog zida krije se u ljepljivoj riži koju su radnici za vrijeme vladavine dinastije Ming upotrebljavali kao malter, otkrili su kineski naučnici. "Veliki Kineski zid izgrađen je prije 600 godina, a za izgradnju se koristila mješavina paste od ljepljive riže i vapna", kazao je Zang Binđian profesor hemije na Univerzitetu Hangzhou ...
...u istočnoj Kini.Ljepljivi malter od riže učvrstio je cigle tako snažno da na nekim mjestima još uvijek ni korov ne može rasti.
"Drevni malter je specijalna vrsta organske i neorganske mješavine. Organska smjesa je amilopektina, odnosno načinjena je od ljepljive riže, a neorganska smjesa je zapravo kalcijev karbonat", objasnio je naučnik Zang dodajući da je amilopektin pomogao u stvaranju kompaktne mikrostrukture koja je omogućila da Kineski zid bude stabilniji i da ima veću mehaničku čvrstoću.
Zang je napomenuo i to da je upotreba ljepljive riže u vrijeme dinastije Ming predstavljala najveće tehničko dostignuće, a ljepljiva riža se koristila i u gradnji grobnica i zidova otpornih na zemljotrese i druge prirodne katastrofe, prenosi Daily Telegraph.Međutim, u to vrijeme građani južne Kine negodovali su zbog izgradnje zida i drugih građevina jer im je zapljenivana sva riža kako bi se nahranili radnici i kako bi se gradio zid.