Država : Bosna i Hercegovina
Datum upisa : 02.04.2008
E08 Bodovi : 578

Barcelona prvak sveta Empty
PočaljiNaslov: Barcelona prvak sveta   Barcelona prvak sveta Icon_minitimeNed Dec 20, 2009 3:39 am

Barcelona prvak sveta V155995p0

Šampion Evrope bolji od južnoameričkog u finalu FIFA Svetskog prvenstva klubova, koje je prvi put održano u Abu Dabiju. Barselona - Estudijantes 2:1, golovima Pedra i Mesija. Argentinci poveli preko Maura Boselija.
Barselona je uspela ono što nikada niko nije.

Tim sa Nou Kampa pobedio je argentinski Estudijantes u finalu klupskog prvenstva sveta - posle produžetaka 2:1 (1:1, 0:1) i osvojio šesti trofej u 2009. godini!

Katalonci su prethodno uzeli Primeru, Kup kralja i Superkup Španije, Ligu šampiona i Superkup Evrope.

Junak trijumfa na stadionu Šeik Zajed u Abu Dabiju bio je mladi Pedro Rodrigez, koji je tri minuta pre kraja regularnog toka utakmice izjednačio na 1:1.

Prvi fudbaler u istoriji koji je tresao mreže u šest takmičenja u istoj sezoni, iskoristio je nepažnju protivničke odbrane i glavom lobovao Damjana Albila, pošto ga je Barsa je time krunisala nadmoćnu igru tokom celog drugog poluvremena, za razliku od prvih 45 minuta, tokom kojih je Estudijantes potpuno otupeo oštricu njenog napada i došao u vođstvo preko Maura Boselija.

On je posle centaršuta Dijaza u 37. minutu uspeo da zahvati loptu između dvojice čuvara i "zakuca" je iza leđa Viktora Valdeza.

Ali pobednik Kupa Libertadores u nastavku se opredelio (ili je bio primoran) na odbranu svog gola i, kao što to obično biva, nije istrajao.

Tim Pepea Gvardiole posle izjednačenja je nastavio da napada u talasima, a gol odluke postigao je Leo Mesi u 109. minutu. Pre toga su se omaleni Argentinac i Zlatan Ibrahimović takmičili ko će da promaši iz bolje situacije, a Ibra definitivno "prednjačio".

Dani Alveš uputio je centaršut sa desne strane, a Mesi sa samo dva metra grudima prosledio loptu do mreže - 2:1.

Bilo je još uzbuđenja.

Igrao se minut sudijske nadoknade, kada je dosuđen prekršaj za Estudijantes na levom krilu. Centrirao je Huan Sebastijan Veron, a u neviđenoj gužvi najviše skočio Leandro Desabato i glavom tukao desetak centimetara pored stative... Kraj!

Barselona je treći uzastopni pobednik klupskog SP sa evropskog kontinenta, posle Milana 2007. i Mančester junajteda prošle godine.

Pre toga je Barselona izgubila od brazilskog Internasionala (0:1), kao i 1992. od Sao Paula (1:2) u finalu Interkontinentalnog kupa.

Estudijantes je osvojio Interkontinentalni kup 1968. i doživeo poraze od Milana i Fejenorda 1969, odnosno 1970. godine.

BARSELONA: Valdez, Alveš, Pike, Pujol, Abidal, Buskets (od 79. minuta Ture), Keita (od 46. Pedro), Ćavi, Mesi, Ibrahimović, Anri (od 82. Žefren).

ESTUDIJANTES: Albil, Selaj, Desabato, Dijaz, Re (od 90. minuta Roho), Rodrigez, Branja, Veron, Benitez (od 75. Sančez), Boseli, Perez (od 79. Nunjez).

E08 Bodovi : 238

PočaljiNaslov: Re: Barcelona prvak sveta   Barcelona prvak sveta Icon_minitimeNed Dec 20, 2009 7:32 pm