Izvor: Blic | Foto: Beta-AP | 11.04.2009 12.20 amBARAK OBAMA ISPUNJAVA PREDIZBORNO OBEĆANJE
Američka Centralna obaveštajna agencija (CIA) saopštila je da namerava da ukine svoje tajne zatvore u inostranstvu, u kojima je zatvorenike iz redova Al Kaide podvrgavala brutalnim metodama ispitivanja. To će označiti simbolično okončanje najkontroverznijeg programa borbe protiv terorizma administracije Džordža Buša, bivšeg predsednika SAD, i ispunjenje predizbornog obećanja Baraka Obame, aktuelnog lidera.
Leon Paneta, direktor CIA, u saopštenju zaposlenima poručio je, međutim, da službenici Agencije koji su u ovom programu radili „ne treba da budu podvrgnuti istrazi, a pogotovo ne kažnjeni”, jer je Ministarstvo pravosuđa pod predsednikom Bušom njihove aktivnosti proglasilo legalnim. Paneta i drugi visoki funkcioneri Obamine administracije izjavili su da veruju da tzv. voterbording (potapanje zatvorenika u vodu dok se skoro ne udavi), koji je kao metod ispitivanja korišćen na trojici zatvorenika 2002. i 2003, predstavlja mučenje, što je po američkim i međunarodnim zakonima nedozvoljeno. Međunarodni komitet Crvenog krsta, koji je razgovarao sa 14 zatvorenika, saopštio je da su zatvorenici, pored toga, u više navrata i udarani o zidove, prisiljavani da danima stoje sa rukama lisicama privezanim za plafon, zatvarani u tesne kutije i držani u ledenim ćelijama.
Paneta je izjavio da tajni zatvori više nisu u upotrebi, ali je nagovestio i da se novac poreskih obveznika i dalje troši za obezbeđivanje i održavanje tih objekata koji su ispražnjeni još 2006, za vreme Bušovog mandata. Prema Panetinim rečima, ukidanjem obezbeđenja ovih mesta uštedelo bi se „najmanje četiri miliona dolara”.
CIA nikada nije otkrila lokacije svojih tzv. crnih tačaka u inostranstvu, ali izveštaji obaveštajaca, snimci iz aviona i novinski izveštaji ih smeštaju u Avganistan, Tajland,
Poljsku, Rumuniju, Jordan i još nekoliko zemalja. Funkcioneri CIA tvrde da je od stvaranja specijalnog programa u ovim zatvorima držano manje od 100 zatvorenika, dok ih je oko 30 bilo podvrgnuto onome što je CIA nazvala „naprednim tehnikama ispitivanja”. Buš je 2006. naredio da se preostalih 14 zatvorenika premesti u zatvor Gvantanamo na Kubi, ali je naredio i da se neki od ostalih objekata zadrže radi korišćenja u budućnosti. Koliko je poznato, tamo su u međuvremenu boravila samo dva zatvorenika iz redova Al Kaide.
Tokom prve nedelje svog mandata, predsednik Obama je zabranio saslušavanje uz prinudu i naredio je da se sporni program CIA ukine. Prema Panetinim rečima, CIA od njegovog stupanja na položaj u februaru ove godine nije zatvorila nijednog osumnjičenog za terorizam, a svi osumnjičeni koji budu uhvaćeni brzo će biti predati američkoj vojsci, ili pak zemlji iz koje potiču.
Džoan Mariner, direktor programa za terorizam i borbu protiv terorizma pri organizaciji „Hjuman rajts voč”, smatra da je zatvaranje zatvora CIA „izuzetno važno i ohrabrujuće”. Ona, međutim, veruje da je ipak neophodno i da se o programu ispitivanja zatvorenika američke obaveštajne agencije sprovede krivična istraga, a izrazila je i zabrinutost da Paneta nije objasnio kakvi dokazi bi CIA bili potrebni da uhapsi nekog osumnjičenog.
- Citat :
- „Napredne tehnike propitivanja”
Iako su SAD potpisnice konvencije UN protiv mučenja, zvaničnici CIA dozvolili su u tajnim centrima sledeće specijalne tehnike propitivanja:
- uskraćivanje sna
- držanje zatvorenika bez odeće na neodređeno vreme
- fotografisanje zatvorenika bez odeće
- potapanje zatvorenika u vodu dok se skoro ne udavi
- udaranje u zidove
- višednevno vezivanje lisicama za plafon
- zatvaranje u tesne kutije
- držanje u ledenim ćelijama
- prisilno davanje narkotika i lekova