ENTER08
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemENTER08 - MainRegistruj seLatest imagesGalerijaPristupi

 

 Kleopatra je bila poreklom iz Afrike?

Ići dole 
AutorPoruka
koala
Administrator
 Administrator
koala


Muški Broj poruka : 8434
Location : BiH
Država : Bosna i Hercegovina
Datum upisa : 02.04.2008
E08 Bodovi : 578

Kleopatra je bila poreklom iz Afrike? Empty
PočaljiNaslov: Kleopatra je bila poreklom iz Afrike?   Kleopatra je bila poreklom iz Afrike? Icon_minitimeSre Mar 18, 2009 2:43 am

Kleopatra je bila poreklom iz Afrike? V15916Kleopatra, poslednji faraon Egipta, čuvena po svojoj lepoti, bila je delom Afrikanka, tvrdi ekipa BBC-ja koja smatra da je otkrila grobnicu njene sestre.
Kraljica Kleopatra (69. p.n.e – 30. p.n.e) bila je potomak Ptolomeja XII, makedonskog generala koji je upravljao Egiptom nakon Aleksandra Velikog. Međutim, ostaci njene sestre, princeze Arsinoje, pronađeni u Efesu u Turskoj, sugerišu da je njihova majka imala "afrički" kostur.
"Otkriće da je Arsinoje imala majku Afrikanku je prava senzacija, koja pruža novi uvid u Kleopatrinu porodicu i odnose dve sestre", istakao je Kilke Tuer sa austrijske Akademije nauka, koji je pronašao ostatke kraljičine sestre.
Kleopatra i Arsinoje su živele u burna vremena, kada je Rimsko carstvo pružalo svoju moćnu ruku preko Mediterana. Kleopatra je uspostavila saveze sa rimskim vođom Julijem Cezarom i, nakon njegovog ubistva, sa imperatorovim političkim istomišljenikom Markom Antonijem, za koga se bila udala.
"Kleopatra, Julije Cezar, Mark Antonije – svi oni su velike figure iz naše istorije", rekao je arheolog Nil Oliver koji je predstavio dokumentarac BBC-ja, napravljen na osnovu otkrića.
"Skoro je nemoguće shvatiti da su oni bili stvarni ljudi, a ne neke maltene mitske figure koje su nam predstavili (glumci) Ričard Barton i Elizabet Tejlor (u filmu Kleopatra iz 1963. godine)".
"Dok sam u laboratoriji analizirao kosti Kleopatrine rođene sestre, znajući da je tokom svog života ona dodirivala kraljicu i, možda, Julija Cezara i Marka Antonija, osetio sam kako mi se diže kosa na glavi. Iznenada su bili od krvi i mesa", rekao je Oliver.
Između princeze Arsinoje i njene moćne sesre Kleopatre bilo je mnogo rivalstva. Mnogi veruju da je kraljica naredila Marku Antoniju da ubije Arsinoje.
Film koji je snimila ekipa BBC-ka "Kleopatra: Portret ubice" bavi se životom egipatske kraljice, uključujući i njene ubilačke namere prema rođenoj sestri.

Izvor:Blic
Nazad na vrh Ići dole
 
Kleopatra je bila poreklom iz Afrike?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
ENTER08 :: Novosti :: Aktuelnosti-
Skoči na:  




Create a forum on Forumotion | ©phpBB | Besplatan Forum međusobnog pomaganja | Signalizirajte zloupotrebu | Latest discussions