Amerikanci su pronašli način da učenici i studenti, osim stipendija, ostvare brzu zaradu, i to samo na račun svojih dobrih ocjena.
U američkim srednjim školama i na fakultetima pokrenuta je praksa da se učenike novčano nagrađuje za dobre rezultate. Kako piše Time, inicijator te ideje je bivši student poslovne škole Columbia koji je danas uspješni poduzetnik.
Michael Kopko pokrenuo je, naime, internetsku stranicu GradFund.com na kojoj učenici i studenti mogu uploadati svoje ocjene svaki semestar i za to biti novčano nagrađeni. Kandidat na internetskoj stranici otvori svoj profil i pošalje pozivnice potencijalnim sponzorima uz molbu za donaciju, ovisno o postignutom uspjehu koji je vidljiv iz ispisa ocjena. Sponzori mogu biti svi, roditelji, prijatelji, rodbina, ali i kompanije.
Pola odmah, pola na kraju
Donacije se kreću od jednog dolara nadalje, a kada prijavljeni sakupe 100 dolara, GradFund.com im šalje ček na kućnu adresu. Sponzori su, čini se, prihvatili ovu ideju, te im se nudi mogućnost nagrađivanja dobrih ocjena iz njima važnih predmeta, kao što su jezici, kemija ili matematika.
Tako je, na primjer, internetska trgovina za kućne ljubimce ZooToo.com osigurala 15 dolara prvih 100 studenata koji dobiju peticu iz veterinarske medicine, piše Times.Sličnu inicijativu pokrenula je i srednja škola u New York Cityju, gdje se učenici za petice (ocjena A u američkom obrazovnom sustavu) nagrađuju sa 50 dolara, za četvorke (ocjena B) sa 30 dolara i trojke (ocjena C) sa 20 dolara. Učenici mogu sakupiti i do nekoliko tisuća dolara po semestru, no polovica im se iznosa isplaćuje na kraju semestra, a polovica na kraju školovanja. Time se želi spriječiti da studenti napuste srednju školu, što je veliki problem baš u toj četvrti New Yorka.
Kritike zbog klasnih razlika
Kopko, koji očito ima dara za biznis, želi dopuniti sadržaje na svojoj stranici stvaranjem tražilice za poslove, koja će američkim poslodavcima omogućiti pretraživanje, na primjer, po ključnim kriterijima uključenima u prijepise ocjena.Inicijativa ipak nije bez kritičara, koji naglašavaju da se na ovaj način frivolizira znanje i stvaraju klasne razlike između studenata, jer će bogatim studentima njihovi roditelji, prijatelji, ali i tvrtke plaćati više za ocjene nego onim siromašnima.
Uz to, naglašavaju kritičari, još više se naglašava utrka za ocjenama pod svaku cijenu, umjesto za stjecanjem novih spoznaja, što može dovesti i do prijevara kako bi se namaknuo novac,