NASIN Hubble Space teleskop samo nekoliko dana nakon reaktivacije napravio je prve snimke planeta izvan našeg sunčevog sistema pod vidljivim svjetlom. Planet nazvan Fomalhaut b ima triput veću masu od Jupitera i orbitira oko zvijezde Fomalhaut, udaljene 25 svjetlosnih godina od zviježđa Piscis Australis.
Fomalhaut je već godinama meta Nasinih lovaca na planete, s obzirom da se pretpostavljalo kako vanjskih pojas svemirske prašine krije još neotkriveno svemirsko tijelo, a najnovije Hubbleove snimke to potvrđuju. "Bilo je nevjerojatno zahtjevno napraviti ove snimke. Svjetlo koje emitira Fomalhaut b milijardu je puta slabije od njegove zvijezde. Program smo započeli još 2001. godine i naša se upornost napokon isplatila", kaže Hubbleov astronom Paul Kalas sa Sveučilišta u Kaliforniji.
"Formalhaut je dar koji nam svakim danom daje sve više. Prateći neočekivano otkriće njegovog svemirskog prstena, sada smo otkrili egzoplanet na lokaciji do koje smo došli analizom oblika svemirske prašine. Svi lovci na egzoplanete danas su naučili važnu lekciju - pratite prašinu", kaže Marka Clampin, jedan od članova Nasinog tima koji je otkrio planet.
Promatrajući planet 21 mjesec znanstvenici su zaključili da se kreće oko zvijezde, iz čega se može iščitati da je uz nju gravitacijski vezan. Planet je od zvijezde udaljen 10,7 milijardi milja, što je udaljenost deset puta veća od one između Saturna i Sunca. Planet je svjetliji nego što se može očekivati od tijela takve mase. Jedno od objašnjenja tog fenomena je da svemirska prašina kojom je okružen reflektira svjetlost, te bi se taj prsten uskoro mogao zgusnuti. U tom slučaju oko planeta bi se stvorili umjetni sateliti poput Mjeseca.
Budućim opservacijama Nasini znanstvenici pokušat će snimiti infracrvenu svjetlost planeta i tražiti dokaze isparavanja vode u atmosferi što bi pružilo nove spoznaje o evoluciji planeta mlađih od 100 miliona godina.