Formula za uspjeh: Ustani rano, radi teško i pronađi naftu! - riječi su Jeana Paula Gettyja, poduzetnika i osnivača jedne od američkih naftnih kompanija.
Ovaj citat prenosili su mnogi poduzetnici i uglednici, zapisan je u mnogim knjigama, ali u Bosni i Hercegovini nije potaknuo nikoga na razmišljanje. Donedavno. Naime, u Tuzlanskoj županiji istraživanja su pokazala da postoji zaliha nafte od 50 milijuna tona, koja bi se mogla eksploatirati u sljedećih 30 godina, a ta istraživanja dokazao je Hajrudin Bilalović, piše Večernji.
70 km od Sarajeva
Sedamdeset kilometara sjeverno od Sarajeva, u mjestu blizu Tuzle, otkrio je "potok" crnog zlata. Dok mu se crna boja slijevala kroz prste, sve se činilo mogućim, pa i tvrdnja da je na 70 istraženih lokacija u BiH čak 550 milijuna tona nafte! Samo u sjeveroistočnoj Bosni vrijednost nalazišta tog energenta procjenjuje se na 80 milijardi dolara.
Nafta koju je Hajrudin Bilalović pronašao izbila je na površinu iz nekog nalazišta koje su prije istraživale tvrtke iz Engleske i Amerike od 1973. do 1991. godine. Rat je tada učinio svoje. Istraživanja su prestala, a crno je zlato ležalo u utrobi zemlje, čekajući da ga pronađu.
A za pronalazak nafte u BiH zainteresirale su se brojne tvrtke iz inozemstva, posebice iz Malezije, Engleske i Kanade. No, sarajevska tvrtka Energoinvest bila je ta koja je od Vlade FBiH dobila ekskluzivno pravo na istraživanje.
- Mnoge tvrtke iz inozemstva su kontaktirale s nama, pa smo odlučili raspisati javni poziv za sve zainteresirane tvrtke u kojem su jasno određeni uvjeti - kazao je Ibrahim Bosto, pomoćnik direktora Energoinvesta.
A glavni su uvjeti financijska struktura i iskustvo u istraživanju naftnih nalazišta u posljednjih pet godina. Oglas će biti raspisan 30 dana, a nakon toga Energoinvest raspisuje natječaj za konačni izbor strateškog partnera. Prema riječima I. Bosta, Energoinvest će možda imati dva partnera. Jedan za područje Tuzle, a drugi za Dinaride. No, uz Energoinvest, Tuzlanska županija dobila je konkretnu ponudu i od kanadske tvrtke Seedrock Capital Partners Inc., koji su za početak istraživanja crnog zlata spremni ponuditi čak 40 milijuna eura.
Kome koncesija?
- Razgovarali smo s njima i ta tvrtka čekat će natječaj, a dalje ćemo vidjeti - rekao je Bosto.
Posao otežava i dobivanje koncesija za vađenje nafte. Iako je Vlada FBiH dala koncesiju Energoinvestu, zadnju riječ imat će županijska vlast koja ozbiljnima smatra sve ponude.
I dok se vlast pokušava dogovoriti tko će nakraju dobiti koncesiju, izreka s početka priče bh građanima svaki novi dan zvuči sve realnije.