ENTER08
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemENTER08 - MainRegistruj seLatest imagesGalerijaPristupi

 

 Kraj kosovskog procesa?

Ići dole 
AutorPoruka
Arrdy II
Administrator
 Administrator
Arrdy II


Muški Broj poruka : 3999
Godina : 33
Location : MNE
Job/hobbies : Web
Država : Crna Gora
Datum upisa : 28.11.2007
E08 Bodovi : 238

Kraj kosovskog procesa? Empty
PočaljiNaslov: Kraj kosovskog procesa?   Kraj kosovskog procesa? Icon_minitimeSre Dec 19, 2007 5:57 pm

Da li će sednica Saveta bezbednosti u sredu označiti i definitivan izlazak procesa rešavanja kosovskog pitanja iz Ujedinjenih nacija?

Gost BBC-ja bio je Voren Houg, dopisnik Njujork tajmsa iz sedišta Svetske organizacije.



Kraj kosovskog procesa? 20071217103354kos_flag_man_203

Šta očekujete od rasprave u Savetu bezbednosti?

"U jednom smislu ništa, a drugom dosta toga. Ovo 'dosta toga' je da će sreda biti dan kada će dve strane definitivno pokazati nesposobnost da se dogovore. Mislim da će rasprava verovatno biti i poslednji put da Savet bezbednosti ozbiljnije razmatra kosovsko pitanje, zbog toga što nijedan od aktera ne pokazuje spremnost da popusti. Rusija ponavlja da Kosovo mora da ostane deo Srbije, i da pregovori moraju da budu nastavljeni. Slično tome, Evropljani su čvrsto uvereni da su pregovori iscrpljeni i da bi njihov nastavak bio besmislen. U takvim okolnostima, generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun nema nikakvog formalnog načina da pozove Evropsku uniju da zameni UNMIK na Kosovu - umesto toga, mislim da će Ban ki Mun na kraju rasprave, na ovaj ili onaj način, reči da su Ujedinjene nacije učinile sve što su mogle u pogledu kosvskog pitanja".

Houg kaže da je i takav, pomalo razočaravajući epilog sednice koja je najavljivana kao "dan D za Srbiju i Kosovo" ne znači da ovaj trenutak nije značajan - naprotiv...

"Ljudi kao ja, koji izveštavaju iz Ujedinjenih nacija, znaju da se drame u ovoj organizaciji često sastoje samo od toga što dve strane iznesu svoje nepomirljivo različite stavove. Konkretno, u ovom slučaju, godinama se već očekuje od Ujedinjenih nacija da reše kosovsko pitanje - a na kraju će se pokazati da one to nisu mogle. Takođe, mislim da će rasprava biti dramatična jer će predstavljati kraj nada Rusije i Srbije da će uspeti da 'zaglave' kosovski proces u Ujedinjenim nacijama. Taj proces će sada preći u ruke Evropske unije, Prištine i Beograda".

Dopisnik Njujork tajmsa zatim je za BBC preneo komentare šefa italijanske diplomatije Masima d'Aleme, koji predsedava sednicom Saveta bezbednosti, a pre nekoliko dana je bio u Beogradu:

"Razgovarali smo o pritisku koji vrše i Rusi i Amerikanci. D'Alema je podjednako kritikovao i jedne i druge - rekao je da mu se Boris Tadić poverio da, pošto su Rusi toliko izričiti, on ne može da dozvoli da Rusi budu veći Srbi od njega. D'Alema tvrdi da je slična situacija i u Prištini, koja ne može da pusti da predsednik Buš bude veći Albanac od njih. Mislim da je italijanski ministar inostranih poslova hteo da kaže da su velike sile, u ovom slučaju Amerika i Rusija, u suštini pogoršale a ne popravile situaciju".
Nazad na vrh Ići dole
http://www.enter08.com
 
Kraj kosovskog procesa?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
ENTER08 :: Novosti :: Aktuelnosti-
Skoči na:  




Free forum | ©phpBB | Besplatan Forum međusobnog pomaganja | Signalizirajte zloupotrebu | Latest discussions